YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2016

Sorumlu ormancılıkla sürdürülebilir ambalajlar

  • Tetra Pak, 2016 yılında ülkemizde 650 Milyon FSC etiketli ambalajın tüketicilerle buluşturmayı hedefliyor.

    Gıda ambalaj üreticisi Tetra Pak, Türkiye'deki ürünleri için sorumlu yönetilen ve kontrollü ormanlardan elde edilen karton ambalajları yaygınlaştırmaya başladı. Bu kapsamda Tetra Pak, Türkiye'de bu yıl Orman Yönetim Konseyi (FSC) sorumlu ormancılık ilkesine göre yönetilen ve kontrollü ormanlardan elde edilen kartonlar ile üretilen 650 milyon ambalajı piyasaya sürecek.

    Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat Çalışkan, Tetra Pak'ın karton ambalajlarında kullanılan malzemelerin sürdürülebilir kaynaklardan geldiğini belirterek şunları söyledi: "Ambalaj malzemelerinin %75 i kartondan oluşuyor. Bu sebeple kullanılan malzemenin sürdürülebilir olması öncelikli. Bu doğrultuda Tetra Pak, ormanların ve çevrenin korunması yönündeki çabaların tüketici tarafından da desteklenmesi amacıyla, tüketicilerini FSC (Orman Yönetim Konseyi) etiketli karton ambalajlar ile buluşturuyor. Dünya genelinde sorumlu orman yönetimini destekleyen kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan FSC'nin sertifika sistemi ile Tetra Pak yalnızca 2015 yılında tüm dünyada müşterilerine 54 milyar paket FSC etiketli ambalaj teslimatı yaptı. Türkiye'de de bu konuda yoğun çalışmalar yapıyoruz."

    Çalışkan, Türkiye'de FSC etiketli ambalajların yaygınlaşması için düğmeye basıldığını belirterek, 2016 sonuna kadar 650 milyon FSC etiketli ambalajın tüketicilerle buluşacağı bir satış hedefi koyduklarını ve bu oranının yıllık ambalaj satışlarının %10'undan fazlasına denk geldiğini söyledi. Çalışkan, "Bu oranın her yıl artmasını hedefliyoruz. Ancak bizim çabamız kadar gıda üretici firmalar ve tüketicilerin bu konudaki duyarlılığı da çok önemli olacak. Tüketiciler bilinçlendikçe ve sıvı gıdalar için ambalaj seçiminde FSC etiketli ambalajı tercih ettikçe dünyada sorumlu orman yönetimi uygulamaları da daha ileriye gidilebilecektir" dedi.