YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019

Samsung plastik ambalajları sürdürülebilir malzemelerle değiştirecek

 • Samsung, sürdürülebilirlik politikası gereğince ambalajlarını küçültmeyi ve doğal olarak sürdürülebilir malzemelerle üretmeyi planlıyor.

  Ambalaj tasarımı, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik konusunda en çok gelişime açık alanlardan biri. Pek çok firma, daha çevre dostu ve sürdürülebilir ambalaja geçme konusunda çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri de Samsung.

  Samsung Electronics, bu yıl plastik ambalaj malzemelerini kâğıt ve doğal olarak sürdürülebilir diğer malzemelerle değiştirmek için adımlar atmaya başlayacağını duyurdu.
   
  2019'un ilk yarısından itibaren, Samsung'un mobil telefonlar ve tabletlerden ev aletlerine kadar tüm mevcut ürün ve aksesuarlarında kullanılan ambalajlar, geri dönüştürülmüş/biyolojik bazlı plastik ve kâğıt gibi doğal olarak sürdürülebilir malzemelerle değiştirilecek.
   
  Samsung Electronics ürün ambalajlarını yenilemek için tasarım ve geliştirme, satın alma, pazarlama ve kalite kontrol birimlerindeki kişilerden oluşan bir ekiple yenilikçi ambalaj fikirleri üretmeye başladı.

  Samsung'un sürdürülebilir ambalaj fikirleri:

   
  • Mobil telefon, tablet ve giyilebilir ürünleri tutan tepsilerde plastik yerine kâğıt hamurundan kalıplar kullanılacak.
  • Aksesuarları saran örtülerde doğayla dost malzemelere geçilecek.
  • Telefon şarj cihazı tasarımlarında parlak dış görünümün yerini mat bir kaplama alacak ve plastik koruma filmleri kaldırılacak. Böylece plastik kullanımı azaltılmış olacak.
  • Televizyon, buzdolabı, klima ve çamaşır makinesi gibi ev aletleri ile mutfak gereçlerinin yüzeyini korumak için kullanılan plastik ambalajlar plastik atıklarından geri dönüştürülen malzemeler ve fosil yakıt kaynaklı olmayan nişasta veya şeker kamışı gibi ürünlerden elde edilen biyoplastik ile üretilen ambalajlarla değiştirilecek.
  • Ayrıca, ambalajlarda ve kullanıcı kılavuzlarında 2020'ye kadar kâğıt yerine yalnızca Orman Yönetim Konseyi (Forest Stewardship Council), Orman Sertifika Planına Destek Programı (Programme for the Endorsement of Forest Certification Scheme) ve Sürdürülebilir Ormancılık Girişimi (Sustainable Forestry Initiative) gibi çevre kuruluşları tarafından onaylanan fiber malzemelere geçilecek.
   
   
   
  Samsung, döngüsel ekonomi politikası gereği önümüzdeki yıl içinde yalnızca ormancılık girişimleri tarafından onaylanan kâğıt ambalaj malzemelerine geçmek için orta vadeli bir plan uyguluyor.

  Samsung, 2009 yılından itibaren, 2030 yılına kadar 500 bin ton geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı ve atık haline gelen 7,5 milyon ton ürün toplamayı hedefliyor.