YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2010

TSKB Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

 • Daha yaşanabilir bir dünyanın, ancak çevre ve iklim değişikliği konusunda atılacak sorumlu adımlarla mümkün olduğuna inanan Türkiye’nin Çevreci Bankası TSKB, yine bir ilke imza atarak Türk Bankacılık Sektöründe Sürdürülebilirlik Raporu yayınlayan ilk kurum oldu.

  1980’li yıllardan bu yana “Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma” konusunu gündeminin en üst sıralarında tutmaya devam eden ve Türkiye’nin Çevreci Bankası olma misyonunu üstlenen TSKB, yine bir yeniliğe imza atarak Türkiye’nin bankacılık alanında ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınlayan banka oldu. Türk bankacılık sektörü açısından ayrı bir değere sahip olan rapor, aynı zamanda dünya çapında kabul görmüş ve standart hale getirilmiş tek sürdürülebilirlik raporu çerçevesi olan GRI (Global Reporting Initiative – Küresel Raporlama Girişimi) onaylı ilk rapor olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

  TSKB’nin Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma modelini desteklemek, istihdamı korumak ve artırmak, iklim değişikliğine yönelik yürütülen mücadelede rol almak, ülkemizde düşük karbon ekonomisine dayalı bir sanayiye geçişe katkıda bulunmak hedeflerine uygun olarak hazırlanan raporda, TSKB’nin sürdürülebilirlik için yaptığı tüm çalışmalar ve gelecek planları ayrıntılarıyla yer alıyor. Hazırlanan Rapor, TSKB’nin sürdürülebilir ve çevreci bankacılık konseptiyle bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerinin devamı ve bir adım daha ileriye taşınması açısından da büyük önem taşıyor.

  TSKB, Çevre Politikaları çerçevesinde, çevre üzerindeki etkisini en aza indirmek ve tükenebilir kaynakları özenli kullanmak konusunda gösterdiği özeni Sürdürülebilirlik Raporunda da göstererek raporu kağıda basmama ve paydaşlarla sadece interaktif yöntemlerle paylaşma kararı aldı. Rapora http://www.tskb.com.tr/tr/surdurulebilir-bankacilik/tskb-de-surdurulebilirlik/surdurulebilirlik-raporlari adresinden ulaşılabilecek.

  2008 yılında Çevre Yönetim Sistemini kuran ve çevre politikaları oluşturan TSKB, yapılan çalışmalar ve değerlendirmeler sonucunda Türkiye’de ISO 14001 sertifikasını alan ilk banka oldu. 2008 ve 2009 yıllarında Financial Times ve International Finance Corporation’ın “Doğu Avrupa’da Yılın Sürdürülebilir Bankası “ Ödülü”nü iki kez üst üste kazanarak büyük bir başarıya imza attı. 2009 yılında ise karbon ayak izini silerek Türkiye’nin ilk “Karbon Nötr” bankası oldu. Yine 2009 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans İnisiyatifi’nin (UNEP FI) taahhütnamesini imzalayan tek Türk bankası oldu. Düşük karbon ekonomisine geçişte ülkelerin ihtiyaç duyacağı finansman kaynaklarının sağlanması amacıyla kurulan Dünya Bankası ve CTF – Temiz Teknoloji Fonu’nun dünya çapında kaynak aktardığı ilk ülkelerden biri Türkiye olurken, ülkemizde seçilen ilk iş ortaklarından biri yine TSKB oldu.

 • Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve çevre altyapı projelerine verdiği kredileri artırarak finansman sağladığı proje sayısını yenilenebilir enerjide 92 enerji verimliliğinde 5 ve çevre yatırımlarında 18’e çıkardı. TSKB sadece yenilebilir enerji finansmanı yapmıyor, aynı zamanda Haziran 2009 tarihinden bu yana tüm hizmet binalarında %100 yenilenebilir enerji kullanıyor. TSKB aynı zamanda Karbon Nötr kimliğiyle binalarında enerji verimliliğine de büyük önem vermektedir. Banka 2009 yılında uygulamaya aldığı enerji verimliliği uygulamaları ile elektrik tüketimini %10 azaltmayı başarmıştır. Çevreye saygılı yatırım ürünleri de geliştiren TSKB 2009 yılında müşterilerine Temiz Enerji Fonu sundu ve 348 katılımcının karbon ayak izini gönüllü karbon piyasasından aldığı karbon kredisi ile sildi. “Önceliğimiz Çevre” sloganı ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında toplumun tüm kesimlerinden büyük ilgi gören cevreciyiz.com ve cevreciyiz.TV’yi hayata geçirdi.

  Sürdürülebilirlik önceliklerini çevre ve sürdürülebilir bankacılık, kurumsal yönetim ve uyum ile sosyal sorumluluk ana eksenlerinde belirleyen ve uygulamaya koyan TSKB, örnek ve öncü banka rolünü yeni çalışmalarla pekiştirmeyi, aynı zamanda iyileştirme sağlamayı öngördüğü alanlarda hızlı bir ilerleme kaydetmeyi amaçlıyor. Gerek bankacılık, gerek sürdürülebilirlik performansını bir üst yörüngeye taşımaya hazırlanan ve bu yolda ses getirecek yeni adımlar atmayı planlayan TSKB üstlendiği Türkiye’nin Çevreci Bankası olma misyonunu sürdürmeye devam edecek.

  TSKB’nin Sürdürülebilirlik Raporu’na http://www.tskb.com.tr/sustain adresinden erişebilirsiniz.

  TSKB’NİN ÇEVRE VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ALANINDAKİ İLKLERİ
  • Türkiye’nin ilk çevre kriterli yatırım kredileri
  • Yenilenebilir enerji finansmanında en fazla proje
  • Temiz Enerji endeksine dayalı ilk yatırım fonu
  • ISO 14001 – Çevre Yönetim Sistemi Standardı’na sahip ilk Türk bankası
  • Türkiye’nin en kapsamlı çevre portalı www.cevreciyiz.com
  • Türkiye’nin İlk Karbon-Nötr Bankası
  • UNEP FI’ya üye olan tek Türk bankası
  • Yatırımcısının karbon ayakizini silen ilk ve tek Türk bankası
  • Financial Times Sürdürülebilir Bankacılık Ödülleri’ kapsamında ‘Gelişmekte Olan Ülkeler’ kategorisinde Doğu Avrupa’da ‘Yılın Sürdürülebilir Bankacılık’ ödülüne üst üste iki yıl layık görülen ilk Türk bankası.
  • Türkiye’nin ilk çevre temalı video portalı www.cevreciyiz.TV