YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2010

“Rüzgarın Kanatları” TSKB ile Dönüyor

  • Yenilenebilir enerji finansamanında lider, Türkiye’nin ilk karbon-nötr bankası TSKB, 60. Kuruluş yıldönümünü, Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek’in hazırladığı, “Rüzgarın Kanatları” isimli özgün bir kitap çalışmasıyla taçlandırdı. TSKB, rüzgarın ve yeldeğirmenlerinin öyküsünü çarpıcı fotoğraflarla biraraya getiren bu kitapla, rüzgarın enerjisini boşa harcamayan yarınları kazanmayı hedefliyor.

    Bu sene 60. yılını kutlayan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’nin olduğu kadar dünyanın da sürdürülebilir geleceğinde sorumluluk sahibi olduğuna inanan bir kurum olarak, bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama gücünden ödün vermeden daha yaşanabilir bir dünya için çalışıyor…

    Ana iş kolunu oluşturan kredilendirme faaliyetlerinde çevrenin korunmasına ve iklim değişikliğinin etkisini azaltacak yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve çevre projelerinin yatırımlarına sağladığı finansman desteği ile sürdürülebilir kalkınma misyonunu başarılı bir şekilde ortaya koyan TSKB, www.cevreciyiz.com ve www.cevreciyiz.TV kanallarından yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ile yaratılacak pozitif değişimde Türkiye’ye örnek olan ve katkı sağlayan tüm tarafları teşvik ediyor.

    TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, günümüzde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konu olduğuna dikkat çekerek “Yenilenebilir enerji kaynakları geleneksel enerji kaynaklarından farklıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarını daha çekici kılan özellikleri doğal olarak oluşmaları, kullanıldıkça yenilenebilir veya bazen de tükenmez olması, ithal edilmelerine ihtiyaç olmaması ve genel olarak çevreye daha saygılı olmalarıdır. Yenilenebilir enerji, uzun vadede, uygun gelişim koşulları ve artan destek ile enerjinin arz güvenliği, temiz çevre ve ekonomik performans konularını sağlıklı bir biçimde birleştirebilecek bir enerji çeşididir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar gücü, son yıllarda dünya genelinde kullanımı en çok artan enerji kaynağı haline geldi. Buradan yola çıkarak TSKB’nin 60. yılı şerefine Özcan Yüksek’in güçlü kalemi ve etkileyici objektifiyle inşa edilen “Rüzgarın Kanatları” isimli özgün kitap çalışmasını hazırladık. TSKB’nin dünyaya bakış açısıyla oldukça örtüşen ve okuyanların rüzgarın ve yel değirmenlerinin peşinde, keyifli bir serüven geçirmesine olanak veren bu eserin, rüzgarın gücünü daha geniş kitlelere anlatmak için çok doğru bir araç olduğuna inanıyoruz.” dedi.

    Konunun hassasiyetine anlattığı öyküyle yön veren Özcan Yüksek’in kitabı, doğayı korumanın önemini herkese anlatabilecek başarılı bir eser. Kitap çalışmasının hedefini, rüzgarın enerjisini boşa harcanmayan yarınları kazanmak olarak değerlendiren TSKB, bu şekilde herkese ulaşmayı hedefliyor.